v to peryferyjna dzielnica Drezna. Czemu nie przyjechaliśmy tutaj będąc rok temu w Dreźnie.... nie wiem. może to, że był wtedy taki koszmarny upał. a może roztargnienie.... tak czy inaczej w tym roku nadrobiliśmy i prosto z Bastei przyjechaliśmy obejrzeć pałac w stylu japońskim. Pałac i ogrody Pillnitz są bardzo malowniczo zlokalizowane na brzegu Łaby (Elbe), a otoczone wzgórzami pełnymi winnic. Ogrody wokół pałacu są zadbane, wypielęgnowane, pałac też pięknie odrestaurowany. 

 

Trochę historii pałacu

Posiadłość rycerską i rezydencję pałacową w Pillnitz kupił w 1694 roku książę Johan Georg IV. Po jego śmierci, pałac i park Pillnitz trafiły w ręce jego brata Fryderyka Augusta – zwanego później Augustem Mocnym. Największy rozwój kompleksu pałacowego datuje się na okres między rokiem 1720, a 1724. Wówczas powstały liczne zabudowania w parku i został rozbudowany pałac, między innymi o pałacową kaplicę. W okresie od 1788 do 1791 dobudowano boczne skrzydła rezydencyjne przy pałacach wodnym i górskim. Założono ogród chiński, w którym w 1804 roku wybudowano pawilon chiński.

Kompleks pałacowy 1 maja 1818 dosięgnął poważny pożar, dawny zamek renesansowy został całkowicie zniszczony. Dwanaście lat później, w 1830 roku ukończono budowę Nowego Pałacu w stylu klasycystycznym, a w 1859 roku rozpoczęto budowę palmiarni.

Po drugiej wojnie światowej kompleks pałacowy przekształcono w muzeum, ale dopiero w latach 90. ubiegłego wieku rozpoczęto prace renowacyjne budynków. Początek XXI wieku to czas, w którym większość prac renowacyjnych była już zakończona. Niestety do pałacu w sierpniu 2002 dotarła powódź stulecia i dokonała poważnych zniszczeń. Dopiero w 2006 roku muzeum zamkowe w Nowym Pałacu, wraz z kuchnią królewską, katolicką kaplicą oraz salą kopułową zostało otwarta do zwiedzania, natomiast w 2009 roku otworzono ponownie zrekonstruowaną palmiarnię.

Wodny Pałac

Wodny Pałac od strony Elby

 

Nowy Pałac

 

Górski Pałac

 

Co nas zaskoczyło? Spodziewaliśmy się wnętrz klasycznych, pałacowych. Wiecie coś w stylu Wilanów czy inny pałac, zaaranżowane pokoje, obrazy na ścianach itp. A tu zaskoczenie. Duża część ekspozycji wygląda jak magazyny IKEA. Na półkach, hakach czy paletach stoją pojedyncze meble z opisami z którego roku pochodzą itp. Przyznacie, że to dość zaskakująca forma. 

Dojazd do pałacu jest dobrze oznakowany. Zaparkować można jakby po dwóch stronach pałacu na dużych parkinach miejskich, płatne gotówką w parkometrze 2 euro za cały dzień i innej możliwości czasowej nie było. Wstęp do parku kosztuje 3 Euro - bilet normalny, oraz 2,5 Euro - ulgowy, warto wiedzieć, że od 5 listopada do 29 marca wstęp do parku jest gratis. Kompleksowy bilet do parku, muzeów oraz palmiarni kosztuje 8 Euro w przypadku biletu normalnego, oraz 6 Euro w przypadku biletu ulgowego. Dzieci do lat 16 wchodzą za darmo.

Bilet normalny
wejście do parku:
3 Euro
pałac + park + palmiarnia: 8 Euro
Bilet ulgowy
wejście do parku:
2,5 Euro
pałac + park + palmiarnia: 6 Euro
Dzieci do 16 roku życia wstęp gratis. 

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com