Zamek w Mirowie został wybudowany w czasach Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku. Przypuszcza się, że już wcześniej znajdowały się tu zabudowania drewniano-ziemne, jednak dopiero kamienista warownia, podległa pod pobliski Zamek w Bobolicach została włączona do systemu obronnego zwanego Orle Gniazda.

 

Zamek w swej historii wielokrotnie zmieniał właścicieli, był rozbudowywany. Mocno ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to zniszczono przeważającą część murów. Mimo prób odbudowy i remontów zamek popadał w dalszą ruinę i ostatecznie został opuszczony w 1787r. Opuszczony zamek stał się źródłem budulca dla okolicznych mieszkańców co dodatkowo przyśpieszyło jego upadek.

Dopiero w XIX wieku zamek został zinwentaryzowany, nie miał już wówczas dachu, a wiele ścian było dziurawych. W 1943 roku runęła południowa ściana zamku. Dopiero po II wojnie światowej zamek został objęty ochroną konserwatora zabytków, zaś od 2006 roku rodzina Laseckich – obecni właściciele Zamku w Mirowie i Zamku w Bobolicach, rozpoczęli prace zabezpieczające i zmierzające do częściowej rekonstrukcji obiektu.

 

Obecnie zamek jest ogrodzony, można zwiedzać go z zewnątrz za opłatą. Dostępne są błonia zaś sam zamek stwarza zagrożenie dla zwiedzających i jest wyłączony ze zwiedzania.

Pomiędzy Zamkiem w Mirowie a Zamkiem w Bobolicach jest malownicze pasmo skał, którym jeszcze niedawno można było spacerkiem przemieścić się pomiędzy zamkami. Niestety teraz teren ten został ogrodzony i nie jest dostępny, wielka szkoda…… Pozostaje podjechanie z jednego parkingu na drugi lub spacer asfaltowa drogą – dość niebezpiecznie, bo bardzo wąsko i bez pobocza a droga kręta.

 

Oba zamki łączy też legenda o Białej Damie, która spogląda w stronę Mirowa z murów Zamku w Bobolicach. Legenda mówi, że zamkami władali niegdyś bracia Mir i Bobol. Bobol miał piękną żoną, która niestety wdała się romans z jego bratem Mirem. Bobol z wściekłości zabił brata a piękną żonę żywcem zamurował w ścianie Zamku w Bobolicach…...

Adres: 42-320 Mirów
Telefon: (34) 328 80 02
WWW: zamekbobolice.pl/zamek-mirow.html
Bilety: 7N / 5U (możliwość zakupu biletu łączonego z Bobolicami)
Czynne: codziennie 8:00 - 20:00

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com