Mielnik znajduje się niedaleko „rancza” mojego taty na Podlasiu. Wybraliśmy się tam pod wpływem programu Kuby Porady właśnie o tym miejscu.

W Mielniku na Górze Zamkowej są ruiny kościoła zamkowego z 1420 r. Kościół został wzniesiony na terenie zamku dolnego, w stylu późnogotyckim przez księcia Witolda. Na tej górze, jak nazwa wskazuje, niegdyś stał murowany zamek królewski, spalony w 1656 r. w czasie potopu szwedzkiego.

Ale to nie góra, ani ruiny kościoła były celem naszej wycieczki, ale to co tym razem atrakcyjniejsze dla nas, czyli kopalnia kredy, która można podziwiać z tarasu widokowego. Robi genialne wrażenie, jak szmaragdowe jezioro… Pięknie!

 

Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku jest jedyną czynną tego typu kopalnią w Polsce. Jej początki sięgają XVI wieku. Początkowo wydobywano ją metodą „biedaszybów” do celów budowlanych, oraz na lokalne potrzeby, obecnie jest wydobywana na skalę przemysłową, oraz wybudowano tu nowoczesny zakład przetwórczy.

 

Z Góry Zamkowej są piękne widoki, a w dawnym kinie Górnik mieści się obecnie Muzeum Ziemi Mielnickiej, gdzie możecie obejrzeć m.in. wystawę kostiumów i rekwizytów z filmu „Ogniem i mieczem”, oraz wystawę etnograficzną.

Muzeum

Adres:Mielnik, ul. Brzeska 71
Telefon: (85) 65 77 100 
Uwaga: Mieści się tutaj również Informacja Turystyczna 

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com