Muzeum w Legionowie nie jest wielkie i ma zasięg raczej lokalny. Przedstawia historię Legionowa i okolic.
Jedną z ekspozycji jest wystawa "Dzieje Legionowa 1877-1990" przedstawiająca historię miasta, jego burzliwe wojenne losy, rozwój. Zgromadzonych jest tu ponad 360 eksponatów przedstawiających powstanie i rozwój miasta. Można zapoznać się z historią jak z Gucina powstało Legionowo, przeczytać zdigitalizowaną kronikę legionowa Jadwigi Iwaszkiewiczówny, czy poznać skąd się wzięły tradycje baloniarskie w mieście i dowiedzieć że Legionowo było potęgą spadochroniarską.
Druga wystawa to ekspozycja archeologiczna, która przedstawia to co udało się pozyskać w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu. Najważniejszymi eksponatami są przedmioty pochodzące z cmentarzyska kultury przeworskiej w Legionowie. Podczas badań odkryto ponad 300 obiektów, które pochodzą w głównej mierze z grobów, które zgodnie z kulturą przeworską były wyposażane w dary. Jednym z najciekawszych znalezisk jest okucie rogu do picia, wykonane z brązu, a przedstawiające głowę byka.
Trzecia wystawa dotyczy państwa Centkiewiczów i nosi tytuł "W krainie lodu i książek - rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach". Znani polarnicy i pisarze są honorowymi obywatelami miasta, a wystawa przybliża ich związki z Legionowem. To właśnie stąd - z Legionowa wyruszyła w 1932 roku Pierwsza Polska Wyprawa na Wyspę Niedźwiedzią. Na wystawie znajdują się dokumenty, zdjęcia i akcesoria związane z życiem i wyprawami państwa Centkiewiczów. Jest tu rekonstrukcja gabinetu pisarza i biblioteka z książkami i pamiątkami z wypraw.
Dla młodszych zorganizowano instalację - można zbudować igloo i przy okazji obejrzeć film "Zaczarowana zagroda".
Muzeum można zwiedzać bezpłatnie
Dodano 25 lutego 2020