Dotarliśmy do skansenu w ulewnym deszczu. Zastanawialiśmy się nawet czy wysiadać z samochodu, jednak ciekawość zwyciężyła. I bardzo dobrze, na miejscu okazało się, że nie tylko nas deszcz nie wystraszył i całkiem sporą grupą jak na te warunki, bo było nas 10 osób, ruszyliśmy z przewodnikiem na zwiedzanie.
Skansen w Wasilkowie istnieje od 1982 roku, jest miejscem gdzie przenoszone są zarówno obiekty małej architektury jak studnie, kapliczki, krzyże i obiekty duże, jak domy, stodoły, spichlerze, jest tu też kuźnia, a nawet dwór i szkoła (obecnie jest przygotowywana aby służyła już jako obiekt muzealny) ciekawostką jest również bogata ekspozycja znajdująca się w „naturalnym jej środowisku” czyli w lesie – bimbrownia, w pełni sprawna a będąca bardzo charakterystyczna dla Podlasia.
Ciekawą wystawą jest „świat dziecka” ukazująca życie wiejskich dzieci od niemowlęctwa do lat szkolnych. Są tu więc kołyski, chodziki, ubranka, szatki chrzcielne i stroje komunijne, zabawki, oraz sala szkolna z ławkami, katedrą, przyborami szkolnymi jak drewniane tabliczki, piórniki czy tornistry. Są też szkolne mundurki i tarcze.
Drugą bardzo interesującą wystawą jest wystawa „Dolinami rzek” związana z życiem we wsiach leżących nad rzekami. Można tu zobaczyć narzędzia rybackie stosowane niegdyś przez podlaskich rybaków. Są tu zgromadzone narzędzia najprostsze jak drewniane młoty do ogłuszania ryb pod lodem jak i ościenie, wiersze, żaki, różnego rodzaju pułapki i sieci, oraz łodzie.
Również w skansenie można obejrzeć wystawę poświęconą zdobnictwu drewnianych domów na Białostocczyźnie. Taki przedsmak tego co na żywo można zobaczyć na Szlaku Otwartych Okiennic. Obejrzeliśmy również wystawę dotycząca garncarstwa, oraz wnętrza domów wyposażonych odpowiednio do epoki i statusu osób ich zamieszkujących.
Skansen rozwojowy, ciekawie zaaranżowany z licznymi eksponatami. Mi osobiście podobał się bardzie niż skansen w Ciechanowcu (chociaż ten ma duży plus w postaci czynnego młyna wodnego i zwierząt w obejściach), może to za sprawą lepiej oprowadzającego nas przewodnika.
Dodano 05 grudnia 2018