Skansen w Ciechanowcu to tak właściwie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, które powstało w 1962r. na terenie zespołu pałacowo-parkowego z połowy XIX wieku.
Na terenie zespołu znajduje się dawna posiadłość rodziny Starzeńskich, odbudowana ze zniszczeń wojennych pod koniec lat 60-tych XX wieku, oficyna, stajnie, wozownia, leśniczówka i czynny młyn wodny. Zgromadzono tu również ponad 40 zabytków architektury drewnianej, przeniesionych z terenów pogranicza mazowiecko-podlaskiego. Jest tu jedyne w Polsce Muzeum Pisanki – niestety tym razem nie udało nam się go zwiedzić – gdzie znajduje się ponad 2200 okazów z całego świata.
Super ekspozycją jest Muzeum Chleba znajdujące się w starym młynie wodnym, oraz ogród „roślin zdatnych do zażycia lekarskiego” wg ks. Kluka. Można oczywiście zwiedzić wnętrza pałacu, jednak niewiele jest autentycznych pamiątek, większość pochodzi z ekspozycji Muzeum Wnętrz. Jedną z zachowanych pamiątek, która uniknęła zniszczeń wojennych, ponieważ akurat przebywała poza pałacem na konserwacji, jest witrażowa osłona kominka. Można tu również zobaczyć cały drewniany kompleks kościelny przeniesiony na teren muzeum – kościół, plebanię i dzwonnicę.
Oczywiście w skansenie organizowanych jest dużo imprez tematycznych, wówczas to miejsce „żyje”, jednak i na co dzień są tu zwierzęta gospodarskie, oraz atmosfera wsi. Tutaj wstęp do parku jest płatny, bilet „spacerowy” to 10zł a bilet „na zwiedzanie” z przewodnikiem wszystkich zabudowań to wydatek 14zł (stan na rok 2018).
Dodano 25 lipca 2018