Gniezno było na top liście u Bartka już od dawna… „No, bo Mamo, to pierwsza stolica Polski”. Ale jakoś było nam tam nie po drodze. W końcu się udało, przy okazji zaplanowanej wycieczki do Biskupina. Tak jak Biskupin, większość osób zwiedza Gniezno w czasie szkolnych wycieczek. Ja nie zwiedzałam, bo moja klasa w podstawówce jeździła non stop w góry świętokrzyskie, zaś w liceum to w ogóle szkoda opowiadać.

W Gnieźnie odwiedziliśmy Bazylikę Prymasowską - Sanktuarium św. Wojciecha, a w nim podziemia i oczywiście Drzwi Gnieźnieńskie, oraz gnieźnieńską starówkę. Ale po kolei.

 

Katedra Gnieźnieńska, czyli Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Sanktuarium św. Wojciecha i Wzgórze Lecha to najważniejszy zabytek Gniezna i Polski. Obecna budowla pochodzi z przełomu XIV i XV w. i jest to trzecia świątyni wybudowana w tym miejscu. Pierwsza powstała w latach 970 – 977, kolejna w latach 1103 – 1104, a ostatnia przebudowa została dokonana w XV – XVIII w. Wówczas otoczono katedrę kaplicami i dobudowano wieże południową i północną. To tu Mieszko I w 977r. pochował swoją żonę Dąbrówkę i to tu w roku 1000 złożono ciało męczennika św. Wojciecha. W bocznych kaplicach pochowani są dawni metropolici gnieźnieńscy, a w podziemiach można zobaczyć m.in. najstarszy odnaleziony w Polsce napis nagrobkowy z 1006 roku. oraz fragmenty murów bazyliki Mieszka I.

Oczywiście jednym z najcenniejszych zabytków są Drzwi Gnieźnieńskie, datowane na 1175 rok. jest to przepiękne dzieło sztuki romańskiej, przedstawiające życie i śmierć św. Wojciecha, ukazane na 18 obrazach. Drzwi znajdują się w dawnym głównym wejściu do katedry, schowane za dodatkowymi drzwiami (można odpłatnie zwiedzać co 15 minut) Drzwi otwierane są w niedzielę, w czasie ważnych świąt i dla każdej pary młodej, która w Katedrze powie sobie TAK.

 

Kolejnym punktem, który pozostaje w pamięci jest Konfesja św. Wojciecha wraz z relikwiarzem. Niestety wnętrza katedry są obecnie w remoncie więc nie można wszystkiego dokładnie obejrzeć, ale mimo to, to co widzieliśmy robiło wrażenie.

 

Przed Katedrą jest ustawiony Dzwon św. Wojciecha i pomnik Bolesława Chrobrego.

Od Katedry wiedzie wprost na rynek przeuroczy deptak – ulica Tumska. Po drodze napotkacie gnieźnieńską ławeczkę zakochanych i rzeźby królików, które są częścią większego projektu obejmującego posągi królów, makiety i infokioski. Są one przewodnikami pomiędzy poszczególnymi elementami powstającego obecnie Traktu Królewskiego i są skierowane głownie do najmłodszych turystów, a ich wizerunki nawiązują do najważniejszych momentów w historii miasta.

Idąc ulicą Tumską w kierunku rynku warto skręcić do Kościoła pw. Św Trójcy i Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. A na koniec zatrzymać się przy fontannie na rynku.

 

Zaparkować można na parkingu katedralnym i hotelowym jednocześnie przy ul. Słomianka, opłata co łaska na rzecz katedry. Na pewno jest tu więcej miejsc wartych uwagi, ale my tym razem zobaczyliśmy to co było na top liście.

Gniezno
WWW: www.gniezno.eu

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com