To jest właśnie jedna z takich zimowych, bliskich wycieczek w ponury dzień. Odpaliliśmy Internet, wertowaliśmy przewodniki po Mazowszu i tadam! Jest! Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie! Tam nas jeszcze nie było.

Obecnie muzeum przedstawia wystawę "Przedświt". Jest mega multimedialna, świetnie dostosowana do dzieci, ale i dorosłych.

Na początku jest krótki wprowadzający film, z którego dowiemy się jak budowano piece i jak otrzymywano żelazo, w drugim co do wielkości centrum hutniczym "barbarzyńskiej' Europy. Piece te były jednorazowego użytku - potocznie nazywane dymarkami. Po odzyskaniu żelaza były niszczone aby wydobyć na gorąco jeszcze otrzymane żelazo - gdyby zanadto przestygło nikt by nie odróżnił żelaza od żużlu.

 

Jest "magiczna studnia", w której kiedy ją dotkniemy zobaczymy jak wyglądało życie w chacie tkaczki, rogownika, garncarza i długi dom - takie połączenie magazynu ze świetlicą.

Jest tu również bogata kolekcja przedmiotów wykonanych z pozyskanego żelaza pochodząca z wykopalisk archeologicznych zlokalizowanych głównie na zachodnim Mazowszu. Są to ozdoby, części ubioru, broń i narzędzia. Wiele z tych przedmiotów ma wykonane kopie i można je nie tylko oglądać, ale i wziąć do ręki. Kopie są wykonane z żelaza uzyskanego w czasie rekonstrukcji dymarek na potrzeby Muzeum. W sklepiku muzealnym można kupić na pamiątkę GRĄPIE - czyli właśnie odpad powstały podczas skuwania łupy żelaza. (5zł)

Jest też możliwość rozpalenia miechem ognia w wirtualnym piecu, a gdy się go rozpali przenosimy się w świat szamana, który "czarował" aby żelazo się "udało" w piecu.

Są też przygotowane na ekranach dotykowych quizy i gry dla dzieci oraz opisy wszystkich eksponatów.

Miejsce mało znane, a bardzo fajne. Wstęp póki co bezpłatny. Polecamy.

Adres: Pruszków, plac Jana Pawła II 2
Telefon: (22) 758 72 66
WWW: mshm.pl
Bilety: Do tej pory wstęp wolny, ale organizatorzy przygotowują się do wejść biletowanych.

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com