Sanktuarium jest cudowne! Niezwykłe! Inne niż wszystkie, bo wychodzi ze skały. Mieści się w miejscowości Podzamcze, u stóp Góry Janowskiego i Zamku Ogrodzieniec.

Kult Matki Bożej Skałkowej datuje się na rok 1818, kiedy to 14 października mieszkańcowi osady Podzamcze ukazał się na skale wizerunek matki Boskiej. Po tym wydarzeniu na skale, w miejscu ukazania, umieszczono obraz najświętszej Maryi Dziewicy, a mieszkańcy codziennie zapalali pod nim światło. Obraz który został umieszczony na skale pochodził z kaplicy zamkowej i miał zawisnąć w kościele, jednak ze względu na objawienie zmieniono zdanie. Darował go ostatni dziedzic Zamku Ogrodzieniec Ludwik Kozłowski, który zamek sprzedał, a obraz matki Bożej Częstochowskiej przekazał w darze. W miejscu objawienia było kiedyś źródełko do którego przychodzili obmywać się ludzie chorzy, bo miało ono moc uleczania.

W latach 50tych XX wieku mieszkańcy Podzamcza wybudowali na Skałce niewielką kaplicę o stalowej konstrukcji obłożoną skalniakami. Do 1999 roku, w każdą niedziele odprawiane było tu nabożeństwo. W marcu 2000 roku konstrukcje rozebrano i postawiono nową kaplicę z zakrystią. W maju 2002 roku podniesiono kaplice do rangi Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej.

Obraz pierwotnie był malowany na drewnie, teraz po konserwacji jest ozłocony. Historię obrazu poznano, kiedy poddano go konserwacji. Wówczas na odwrocie znaleziono napis „W roku 1862 sprawiona przez Dziedzica Podzamcza Kozłowskiego, a odnowiona w roku 1881 przez W. Pachulskiego i Ludwika Wesołowskiego i Srokosza i Zielińskiego. Ludwika Szaniawska, Wojciech Frycz emeryt sędzia pokoju”.

Adres: Wojska Polskiego 47a, 42-440 Podzamcze
Telefon: 699 189 130
WWW: parafia.ogrodzieniec.pl[...]sanktuarium

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com