Zamek Ogrodzieniec znajduje się w miejscowości Podzamcze na Górze Janowskiego. Zamek pierwotnie wybudowany był w stylu gotyckim, następnie rozbudowany i przebudowany w stylu renesansowym. Zamieszkiwany był aż do roku 1810, ale już wówczas popadał w ruinę. Góra Janowskiego to najwyższe wzniesienie Jury – 504m n.p.m.. Zamek na niej zbudowany jest z wapienia i dolomitów, solidna konstrukcja i usytuowanie powodowało, że długo był niezdobytą twierdzą.

 

Przyjmuje się, że został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Był m.in. w rękach rodu Firlejów herbu Lewart, którzy władali zamkiem ponad 100 lat. Stał się on wówczas wystawną, magnacką rezydencją. Kolejnym właścicielem po potopie szwedzkim był Stanisław Warszycki, który zamek odbudował i dobudował stajnię, wozownię i mur obronny. Niestety ponowny atak Szwedów w 1702 roku bardzo nadwyrężył mury zamku, pożar również dokonał wielu zniszczeń. I tak od 1810 roku zamek stał pusty i niszczał.

 

Po II wojnie światowej państwo dokonało niezbędnych prac konserwatorskich i udostępniło zamek dla turystów. W zamku znajdują się również ekspozycje sala tortur, muzeum zamkowe, zbrojownia. My tych miejsc nie oglądaliśmy gdyż w czasach pandemicznych były wyłączone ze zwiedzania.

 

Michał określił go jako „szato de schody” ponieważ faktycznie tylu schodów nie było w żadnym innym odwiedzanym przez nas ostatnio zamku. Schody proste, kamienne, drewniane, kręte, metalowe, niskie, wysokie, wąskie, pochyłe… do wyboru do koloru.

 

Z zamku można dojrzeć Górę Birów, gdzie znajduje się rekonstrukcja grodu z epoki brązu i żelaza z przełomu XIII i XIV wieku. Można go również zwiedzić, kupując nawet bilet łączony z zamkiem, ale tym razem nie mieliśmy go w planie.

Adres: Zamkowa, 42-440 Podzamcze
Telefon: (32) 673 22 20
WWW: zamek-ogrodzieniec.pl
Bilety: 17N / 10U
Uwagi: Możliwość zakupu biletu łączonego z Górą Birów.
Czynne: od maja do września, codziennie od 10:00 do 18:00, w październiku do 16:00

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com