Chcieliście kiedyś zobaczyć jak działa elektrownia od środka? Jak wygląda proces, że z węgla mamy prąd? Jest już taka możliwość!

7 stycznia 2018 otworzono w Łodzi najnowsze Centrum Nauki i Techniki w Polsce – EC-1. Mieści się ono w zabytkowej elektrowni w centrum miasta – tuż koło nowego dworca Łódź Fabryczna. Elektrownia działała przez 70 lat i została zamknięta w 2000 roku. Teraz po 18 latach ożyła na nowo – jest to świetny przykład praktycznej rewitalizacji. Ekspozycja mieści się na 5 piętrach i można zobaczyć jak elektrownia wyglądała kiedy działała, bo wszystko jest zachowane. Jedną z fajniejszych prezentacji multimedialnych jest mapping na turbozespole w maszynowni – pokazuje jak to wszystko działało. Jest też fajna interaktywna gra – napełnij piec i zapewnij bezpieczeństwo energetyczne miastu.

Można tu poznać wszystkie sposoby produkcji prądu i jakie zjawiska fizyczne i chemiczne są do tego wykorzystywane. Jest tu ścieżka „Przetwarzanie energii”, czyli pokazane krok po kroku fazy działania elektrowni – od dostawy węgla po wyprodukowanie prądu. Jest sporo stanowisk multimedialnych gdzie można dowiedzieć się do czego służyły widoczne w salach eksponaty. Jest strefa chemii, gdzie można sprawdzić swoją wiedzę o pierwiastkach i związkach chemicznych (nie wiem skąd Bartek zna symbole pierwiastków, ale te które miał w teście znał na 100%), jest też sala z mikroskopem dla ciekawskich i wiele wiele innych fajnych eksponatów. Byliśmy też na filmie Molekularium w kinie sferycznym opowiadającym o tym, że cały świat jest zbudowany z cząsteczek – oczywiście poza tlenem i wodorem głównym bohaterem był węgiel. Nam zwiedzanie zajęło około 4,5h a myślę, że z czasem będzie jeszcze ciekawiej bo to dopiero początek tego Centrum Nauki.

Adres: Łódź, Targowa 1/3
Telefon: (42) 600 61 00
WWW: ec1lodz.pl
Bilety: 20U / 14N
Inne: Bilety rodzinne i zniżki w tygodniu.

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com