Położony w malowniczym parku zamek zaprasza nie tylko do zwiedzania, można tu przenocować czy urządzić wesele. Jest to późnorenesansowa budowla nazywana Małym Wawelem, ze względu na podobieństwa – może jestem ignorantką, ale jak ich za wiele nie znalazłam.

 

Zamek został wybudowany w latach 1591 – 1606 jako siedziba rodu Leszczyńskich, a zaprojektował go Santi Gucci. Losy zamku były burzliwe, często zmieniał właścicieli, przeżył kilka poważnych pożarów, był przebudowywany i rozbudowywany. Ostatnim właścicielem zamku był Roman Dolański, który stracił go w wyniku reformy rolnej w 1945 roku.

 

Zamek zwiedza się z przewodnikiem, który przybliża losy i historię zamku. We wnętrzach są odrestaurowane pokoje, meble z epoki, wystawa malarstwa oraz piękne witraże – niestety oryginalne w większości zniszczyli Rosjanie w czasie wojny. Zamek może poszczycić się pięknym dziedzińcem z krużgankami, kaplicą zamkową i herbowymi polichromiami na sklepieniach. Piękne są również ścienne sztukaterie, stiuki i rzeźbienia.

 

 

W parku znajdziecie za to unikatowe, w naszej szerokości geograficznej drzewo tulipanowe.

Adres: Zamkowa 22, 39-450 Baranów Sandomierski
Telefon: (15) 811 80 39
WWW: baranow.com.pl
Bilety: 15N / 10U (+2zł za wejście do parku)

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com