Od strony Zatoki Puckiej, majestatyczna, górująca nad bulwarami świątynia, zaś od strony miasta ściśle otoczona uliczkami i kamienicami, jakby wciśnięta, przyduszona nieco, stoi ona - pucka Fara. Najstarsza i chyba najbardziej znana świątynia w regionie. Znajduje się tuż przy rynku otoczona miejską zabudową, dawnego "małego" Pucka.
Historia świątyni
Parafia w Pucku jest jedną z najstarszych na Pomorzu, powstała już w XII wieku. Obecna świątynia powstała, w stylu gotyckim z cegły, już w czasach krzyżackich w latach 1330-1400. Z ówczesnej świątyni do dzisiaj pozostała wieża i fundamenty filarów głównej nawy. Najstarszym istniejącym elementem jest północna ściana kościoła z kaplicami powstała przed rokiem 1348. Pozostałe ściany, a także tęczowy łuk i filary powstały w II połowie XIV wieku. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana na przestrzeni wieków. M.in. około roku 1800 w świątyni znalazły się istniejące do dzisiaj ołtarze - ołtarz główny z przesuwanymi obrazami, ołtarze boczne: Matki Bożej i świętego Antoniego oraz rokokowe konfesjonały. W nowych ołtarzach znalazły się również elementy z poprzedniego wyposażenia ołtarzowego. W kościele cały czas prowadzone są prace konserwatorskie, ale utrzymać świątynię w jak najlepszym stanie. Wyposażenie wnętrza kościoła jest głównie barokowe. Masywne filary podtrzymują gwiaździste sklepienie, uwagę przykuwa ambona z majestatycznym baldachimem pochodząca z XVII wieku, warto również zwrócić uwagę na parawanową chrzcielnicę również z XVII wieku i wielki krzyż umieszczony na ścianie tęczowej.
Kościół znajduje się na skraju wzniesienia, tuż nad zatoką, dlatego najpiękniej prezentuje się właśnie od strony morza. Można to zobaczyć nawet jadąc trasą z Władysławowa do Pucka. Najpiękniej Fara i jej okolice prezentują się podczas pielgrzymki morskiej rybaków, która odbywa się rokrocznie na odpust św. Piotra i Pawła w ostatnią niedzielę czerwca. Wówczas odprawiana jest msza polowa a rybacy dopływają do podnóży Fary na przystrojonych kutrach. Więcej o pielgrzymce możecie przeczytać w poście o morskiej pielgrzymce rybaków.
Patron
Już od czasów średniowiecza pucka Fara ma za patronów świętych apostołów Piotra i Pawła oraz świętego Walentego. Fara jest miejscem bardzo ważnym dla rybaków znad "Małego Morza" czyli Zatoki Puckiej. To właśnie dlatego przybywają tu na odpust na pięknie przystrojonych kutrach i ze świętymi obrazami.
Pielgrzymka odbywa się w celu wyproszenia wstawiennictwa u św. Piotra Rybaka. Oczywiście nie można zapominać i o św. Walentym, który również patronuje świątyni. To do niego modlą się wszyscy, którzy szukają prawdziwej miłości.
Pucka Fara jest również miejscem głównych obchodów rocznicy zaślubin Polski z Morzem, która obchodzona jest 10 lutego każdego roku. Odbywają się tu wówczas uroczystości z przedstawicielami najwyższych władz państwowych i kościelnych. W tym roku w setną rocznicę zaślubin odsłonięto na murze kościoła pamiątkową tablicę, odsłonięcia dokonał prezydent Duda.
Dodano 02 marca 2020