Ten kościół tak nas zaskoczył swoim wnętrzem, że postanowiłam poświęcić mu osobny wpis, aby odpowiednio „wybrzmiał” i Zamek Królewski w Sandomierzu go nie przyćmił.

Katedrę, a dokładnie Bazylikę Katedralną Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiono z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360 – 1382. Świątynia powstała w miejscu wcześniejszego kościoła i została wybudowana w stylu gotyckim.

 

W połowie XV wieku dobudowano kaplicę misjonarską z zakrystią. W 1656r. świątynię strawił pożar. Zniszczony został dach i sklepienie prezbiterium. Wówczas kościół przebudowano w stylu barokowym, co widać już na fasadzie oraz dobudowano kruchtę z kolumnowym portalem.

Co było zaskoczeniem? Otóż idąc w stronę kościoła widzicie gotycką budowlę z czerwonej cegły, strzelistą wieżę, więc macie wyobrażenie o surowym prostym wnętrzu. Wchodzicie do środka i Waszym oczom ukazuje się pełen przepychu barokowy i rokokowy wystrój. Są tu bizantyjsko – ruskie freski ufundowane przez Władysława Jagiełłę, rokokowa polichromia, ołtarze z rzeźbami, nawy boczne ozdobione są boazerią z obrazami przedstawiającymi m.in. rzeź ludności Sandomierza przez Tatarów.

 

Uwagę przykuwa krzyżowo-żebrowe sklepienie całe we freskach i piękne, bogato zdobione organy. No i oczywiście wielki, ciemny ołtarz z czarnego inkrustowanego marmuru w stylu późnobarokowym.

Adres: Katedralna 1, 27-600 Sandomierz
Telefon: 603 204 001
WWW: katedra.sandomierz.org

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com