Bardzo lubimy skanseny. Byliśmy w Sierpcu, Ciechanowcu w skansenie Sioło Budy i w Wasilkowie. Tym razem odwiedziliśmy skansen, który znajduje się niedaleko nas, nad rozlewiskiem Bugu, w miejscowości Kuligów, w gminie Dąbrówka. Jest to miejsce stworzone przez pana Wojciecha Urmanowskiego i nieprzerwanie od 2000 roku rozwijane. Pan Wojciech jest nie tylko założycielem, opiekunem, ale i dobrym duchem tego miejsca. Miejsca stworzonego z pasji i miłości do kultury z terenu nadbużańskiego pogranicza mazowiecko-podlaskiego. Muzeum - Park Kultury Ludowej ma w swoich zbiorach ponad 1000 eksponatów, znalezionych i zakupionych często z własnych środków przez p. Wojciecha. W planach jest jeszcze wiele ekspozycji pokazujących pracę oraz życie ówczesnych ludzi.

 

Na odwiedzających czeka w pełni odtworzona kuźnia, która wygląda tak jakby kowal własnie z niej wyszedł. Stoi tam również kowadło, od którego "wszystko się zaczęło", bo pochodzi ono z rodzinnego domu p. Wojciecha, którego ojciec i dziadek byli kowalami.

 

Jest duża obora, w której są zrekonstruowane stanowiska pracy kowala, stolarza, rymarza, praczki czy maglarki. Można tu namacalnie zapoznać się z przedmiotami, z których korzystali dawni mieszkańcy wsi.

 

Następnie wiejska chata z całym wyposażeniem, do której można wejść i poczuć klimat tamtych lat

.

Stodoła z galerią malarstwa i rzeźby, chlew, spichlerz i stodoła z przełomu XIX i XX wieku, w której jest wozownia.

 

Pięknie prezentuje się dworek drobnoszlachecki, a oczy cieszy wiele pomniejszych eksponatów.

 

Adres: ul. Kręta 4 Kuligów gm. Dąbrówka 
Telefon: 604 455 524
WWW:  www.skansen.powiatwolominski.pl
Bilety: 10zł N / 8zł U

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com