Jest po prostu piękny! Jego forma zewnętrzna jest bardzo interesująca, ale to co kryje wnętrze odbiera mowę. Jest po prostu piękna, można stać i patrzeć. Sobór Św. Trójcy w Hajnówce można zwiedzić – należy się zgłosić do pani w sklepiku parafialnym, kupić jakiś drobiazg (tak z przyzwoitości, nie z obowiązku) i pani z chęcią Sobór otworzy, oprowadzi i dużo i ciekawie opowie. Jeśli chcecie robić zdjęcia to opłata jest 10 zł (oczywiście zawsze się trafią łosie, co robią zdjęcia z rękawa, albo jak się pani odwróci, ale cóż…. Niech im będzie głupio)

Cerkiew została wybudowana na początku lat 80-tych XX wieku, według projektu Aleksandra Grygorowicza i współpracy Jerzego Nowosielskiego. Przepiękny ikonostas oraz niektóre ikony są dziełem greckiego malarza Dymitriosa Andonopulasa. Polichromie miał malować Jerzy Nowosielski, na zlecenie metropolity Bazylego, ale proboszczowi się projekty nie spodobały. Jest to świątynia dwupoziomowa, która może pomieścić 5 tysięcy wiernych, co daje jej pierwszeństwo pod względem wielkości w naszym kraju.

 

To właśnie tutaj odbywają się od 1983r. koncerty Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”, a od 2002 roku Międzynarodowe „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Kiedy wejdziecie do środka i nasycicie już wzrok widokiem ikonostasu, pięknych malowideł, polichromii i ikon zerknijcie w górę na panikadiło, czyli przepiękny żyrandol w kształcie równoramiennego krzyża greckiego ozdobiony witrażami Bogarodzicy i słowiańskich świętych.

I pamiętajcie – nie mówcie Pop, bo to obraźliwe, mówcie po prostu ksiądz. Pop to jakbyście powiedzieli klecha.

Adres: Hajnowka, Ks. A. Dziewiatowskiego 15
Telefon: 85 873 29 71

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com