Planując trasę Bastei - Pillnitz założyliśmy, że jeśli starczy nam czasu i siły to pojedziemy obejrzeć Barockgarten Grosssedlitz i zamek Weesenstein. Udało się, chociaż uciekaliśmy, nie do końca skutecznie przed letnią burzą. Ogrody barokowe to taka zielona, cudowna enklawa. Oranżerie są imponujące, ilość drzewek pomarańczowych, w nich przechowywanych, a na lato wystawianych na teren ogrodów imponująca.

 

Za czasów Augusta II Mocnego hodowanie drzewek pomarańczowych było oznaką statusu, wówczas powstawało najwięcej oranżerii. W latach 1719 – 1726 powstały w Großsedlitz górna i dolna oranżeria. Kolekcja liczyła około 1250 roślin, które w nich zimowały. Niestety zimą na przełomie lat 1928-29, prawdopodobnie w wyniku awarii ogrzewania, rośliny padły ofiarą mrozu.

 

Intensywna renowacja obydwóch budynków oranżerii umożliwiła w 1997 roku ponowny zakup w Toskanii 100 drzewek pomarańczowych. Od tego czasu w okresie letnim drzewka zdobią alejki ogrodu zaś od października do kwietnia prawie 400 roślin doniczkowych spędza zimę w dolnej oranżerii w temperaturze 5 do 8°C. Ogród poza drzewkami zdobią kompozycje kwiatowe, fontanny i 60 rzeźb, które zachowały się w prawie nienaruszonym stanie, tak samo jak zabudowania. W miesiącach letnich, w górnej oranżerii odbywają się różnego rodzaju uroczystości i wystawy.

Adres: Parkstraße 85, 01809 Heidenau
URL: www.barockgarten-grosssedlitz.de
Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00
Bilety:
5 N / 3 U EuroReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com