Bastei - genialne miejsce, jedna z największych atrakcji przyrodniczych Saksonii. Jest to formacja skalna w Górach Połabskich, na terenie Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii. No i ten genialny most i tarasy widokowe...... Musieliśmy się tam znaleźć! Tak zaplanowaliśmy tegoroczną trasę po Saksonii, aby własnie w Bastei mieć najwięcej czasu i.... siły :)

 

Trochę historii. W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał zamek - Zamek Neurathen - obecnie ruiny, zaś pierwsze pisemne wzmianki o tym magicznym miejscu pochodzą z końca XVI w. W 1798 r. został on po raz pierwszy opisany w publikacji o charakterze turystycznym. W tym czasie nastąpił szybki rozwój Bastei jako atrakcji turystycznej. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a sam obiekt stał się inspiracją dla wielu malarzy. Dzisiaj ten zespół skalny stanowi największą atrakcję turystyczną tego regionu.

 

Most jest połączony z wieloma punktami widokowymi, a jednym z nich są ruiny Zamku Neurathen, skąd zobaczyć można prawy brzeg Łaby.

Widoki jakie rozpościerają się z mostu i punktów widokowych są bajeczne. Jednym z punktów widokowych jest Ferdinandstein i stanowi on idealną miejscówkę do robienia zdjęć mostu.

Wstęp na skały i most jest w sumie nieograniczony czasowo, jednak jeśli znajdziecie się tu poza godzinami pracy kasy ruin zamku, warto być uczciwym i wrzuć odpowiednią kwotę do skarbonki ustawionej przy wejściu do ruin, na sam most czy Ferdinandstein wchodzi się bez opłat.

Nasza trasa dojazdu wykluczała autostrady, bo chcieliśmy poruszać się po miastach i miasteczkach, a nie oglądać jedynie las wzdłuż trasy. Czasem lekko nie było, bo drogi wąskie i z dużymi spadkami, ale widoki bajeczne! Dojazd do Bastei jest bardzo dobrze oznakowany, nie da się zgubić. Kiedy zjedziecie już w drogę która prowadzi Was jedynie do Bastei, to nie parkujcie od razu. Pierwszy parking po lewej z oznaczeniem P+R i przystanek autobusu (autobus płatny 1,5 Euro) znajduje się 2000 m od samych skał, koszt 3 euro za 3h. Stąd czeka Was albo dojazd autobusem albo spacer - z czego jego połowa jest w mega słońcu, zanim dojdzie się do lasu. A zupełnie spokojnie można jechać dalej i 500 m od celu jest bardzo duży parking w tej samej cenie (tu za parkometr można płacić również kartą) i stąd już spacerkiem w kierunku mostu, a dla chętnych podwózka wozem konnym (też płatne 1,5 euro).

Bastei, Basteibrücke
Wstęp na most: bez opłat
Wstęp do ruin zamku: 2 Euro / 1 Euro

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com