Będąc w Pucku, mieliśmy plan odwiedzić jedynie PuckGlas i pochodzić po rynku, jednak pogoda była na tyle łaskawa, że zajrzeliśmy zarówno do puckiej Fary, na bulwary nad zatoką i do jednego z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej mieszczącego się w Szpitaliku, przy ul. Wałowej 11. Dlaczego wybraliśmy akurat ten obiekt? Po pierwsze sam w sobie budynek jest zabytkowy, po drugie jego ekspozycja wydawałam nam się najciekawsza a po trzecie był bliżej niż skansen zlokalizowany poza Puckiem.
Teraz trochę o historii tego miejsca.
Czemu Szpitalik? A no temu, że w tym pięknym, zabytkowym, szachulcowym budynku mieścił się faktyczny szpital, a następnie rodzaj przytułku dla ubogich. Budynek ten powstał z inicjatywy i dzięki funduszom przekazanym przez Jana III Sobieskiego, gdy poprzedni szpital został zniszczony podczas wojen polsko-szedzkich. Budynek pełnił rolę przytułku aż do końca lat 60-tych XX wieku. Dopiero w 1970r. stał się siedzibą Stacji Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie, która w 1980 roku została przekształcona w Muzeum Ziemi Puckiej. Instytucja ta miała za zadanie prowadzenie badań naukowych i gromadzenie obiektów zabytkowych dotyczących regionu.
Ekspozycje muzeum przez lata ewoluowały, były uzupełniane o zdobyte eksponaty, aż w maju 2014 otworzono zupełnie nową, zmodernizowaną wystawę stałą prezentująca zbiory etnograficzne. Możecie tu zobaczyć zaaranżowane pracownie i warsztaty, takie jak kuźnia, warsztat szewski, krawiecki, tkacki, rogarski, ciesielski, bednarski. Są też takie osobliwe miejsca jak gabinet dentystyczny, niezbyt zachęcający do odwiedzin... Jest to jeden z elementów ekspozycji poświęconej lecznictwu na Ziemi Puckiej, zarówno konwencjonalnemu jak i ludowemu. Osobną część ekspozycji stanowi przedstawienie sztuki ludowej Kaszub i tradycji z nią związanej.
Dodano 17 marca 2020