Tuż obok Zamku w Mirowie, w odległości niewielkiego spaceru jest Zamek w Bobolicach. Obecnie stanowi on własność rodziny Laseckich. Po 12 latach prac archeologicznych i rekonstrukcyjnych zamek został odbudowany i otworzony dla zwiedzających.
Zamek położony jest na Szlaku Orlich Gniazd, a został wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Zamek wielokrotnie zmieniał właściciela, był nawet zbójecką twierdzą! Pierwszy raz uległ zniszczeniom w czasie oblężenia przez Maksymiliana III Habsburga w 1587 roku, odbity przez wojska Jana Zamoyskiego. Kolejne zniszczenia nastąpiły w czasie potopu szwedzkiego w 1657 roku i zamek zaczął popadać w taką ruinę, że gdy Jan III Sobieski zatrzymał się w Bobolicach w 1683 roku w drodze do Krakowa, to jego orszak musiał nocować w namiotach.
Po II wojnie światowej zamek częściowo rozebrano, a budulec posłużył do budowy m.in. drogi między Bobolicami a Mirowem. Dopiero rodzina Laseckich podjęła się odbudowy tego miejsca. Podczas prac archeologicznych odkryto wiele oryginalnych elementów, które zostały wykorzystane w czasie prac rekonstrukcyjnych.
Czytaliście legendę o Białej Damie opisaną we wpisie „Zamek w Mirowie”? To teraz dwie inne równie smutne wersje legendy związane z zamkiem i Białą Damą. Pierwsza głosi, że nocą na kamiennym balkonie ukazuje się Biała Dama, duch bratanicy jednego z członków rodziny Krezów, który porwał i przetrzymywał nieszczęśniczkę na zamku.
Druga legenda jest o młodej dziewczynie wydanej za mąż za sześćdziesięcioletniego hrabiego, który po pięciu latach małżeństwa umarł. Młoda żona została sama z trójką dzieci, zaś mąż pozostawił testament, w którym przepisał wszystko na dzieci, a dopiero po ich śmierci na żonę. Niestety dwójka dzieci szybko zmarła i zostało jedno, na które wdowa przelała całą swą miłość. Niestety rodzina uważała, że to ona stoi za śmiercią dwójki dzieci i odebrali jej ostatniego synka. Wdowa z żalu i smutku przechadzała się po pustych komnatach... a że miała dar jasnowidzenia, widywała w wizjach swego synka w czasie zabaw, nauki czy choroby i pewnego razu zobaczyła jak nieupilnowany utopił się w głębokim stawie. Wdowie z rozpaczy pękło serce i od tej pory snuje się po nocy w zamku.
Obecnie w zamku mieści muzeum. Wstęp do zamku jak i na same błonia jest płatny.
Adres: Bobolice 1, 42-320 Bobolice
Telefon: (34) 328 80 02
WWW: zamekbobolice.pl
Bilety: 7N / 5U (Możliwość zakupu biletu łączonego z Mirowem)
Dodano 17 sierpnia 2020