Kruszwicę mijaliśmy również rok temu, wracając z Niemiec i Pol`and`Rock, ale byliśmy tak zmęczeni po zwiedzaniu Biskupina i Muzeum Rybactwa, że uznaliśmy, że za rok. Słowo się rzekło i w tym roku zawitaliśmy do Kruszwicy. Oczywiście naszym celem była Mysia Wieża. Wieża stanowi pozostałość po zamku wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego około 1350 roku, który został wysadzony przez Szwedów w 1657 roku. Pozostała z niego tylko ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów. Co ciekawe wieża z zewnątrz kanciasta, w środku jest gładka, okrągła. Od 1895 wieża stanowi atrakcję turystyczną i jest wspaniałym punktem widokowym na jezioro Gopło i okoliczne miejscowości.

 

Jak złego Popiela zjadły myszy.
W kruszwickim zamku żył Popiel stary Co za swe zbrodnie doznał słusznej kary I choć to dziwne, każdy w to wierzy, Że małe myszki zjadły króla w wieży.

 

Nieopodal wieży znajduje się kamienna kolegiata pochodząca z pierwszej połowy XII wieku. Stanowi ona jeden z najstarszych zabytków tego typu w Polsce. W środku jest surowa, skromnie zdobiona. przypomina zarówno wyglądem zewnętrznym jak i wnętrzami kolegiatę w Tumie koło Łęczycy. Jest to Bazylika Kolegiacka św. Piotra i Pawła. Stanowi ona jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Budowla zachowała się w prawie nienaruszonym układzie przestrzennym, poza przebudowaną w XVI wieku fasadą zachodnią. Surowe wnętrze nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej. Czas budowy kolegiaty w Kruszwicy to lata 1120-1140.

Adres: Podzamcze, 88-150 Kruszwica
Telefon: 52 351 53 03
WWW: pttk-kruszwica.pl
Czynne: pn-ndz, 8:00 - 18:00
Bilety: 9zł N / 7zł U

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com