Gdzie spędzić najbardziej barwną niedzielę palmową? W Łysych na Kurpiach!

Coroczny konkurs na najpiękniejszą i najbardziej okazałą palmę wielkanocną odbywa się w Łysych od 1969r. Z początku miał on uratować zanikającą tradycję strojenia palm wielkanocnych na Kurpiach. Na terenach Puszczy Zielonej, tradycja ta była jeszcze w okresie międzywojennym bardzo rozwinięta. Obecnie Niedziela Palmowa w Łysych jest największą "imprezą" folklorystyczną w regionie. I faktycznie kiedy dojechaliśmy tam chwilę po 9:00 to zaparkowaliśmy już na drugim parkingu – a parkingi to pastwiska wiec teren ogromy, było kilkaset samochodów i kilkadziesiąt autokarów, całą trasę od Ostrołęki nikt nas nie wyprzedził – wszyscy jechaliśmy w jednym kierunku.

 

Palmy są bajecznie kolorowe, misternie wykonane, wysokie – niektóre nawet pod sufit starego, nieczynnego już kościoła św. Anny. Właśnie w tym kościele są wystawione palmy konkursowe i to właśnie stąd rusza palmowa procesja do nowego kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Piękny widok!

 

Oczywiście już na parkingach są stoiska gdzie można kupić mniejsze palmy, a po drogiej stronie kościoła są stoiska gdzie znajdziecie rękodzieło, regionalne wyroby spożywcze i klasyczne odpustowe badziewie.

Adres: Łyse, Kościelna 18
WWW: parafialyse.pl

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com