Europejskie Centrum Solidarności było zaraz po Muzeum II Wojny Światowej na naszej liście "MUST SEE" już dłuższy czas, ale że nie da się wszystkiego ogarnąć na raz, to na pierwszy ogień poszło MIIŚ - w drodze powrotnej z zeszłorocznych ferii. W tym roku, również wracając z Helu wstąpiliśmy do ECS. Pierwsze wrażenia, to wrażenia wizualne. Gmach muzeum jest przestronny, zrobiony ze stali, pięknie i nowocześnie wykończony. My zdecydowaliśmy się zwiedzać muzeum trasą rodzinną z półtoragodzinną opowieścią audioprzewodnika. Opowieść w słuchawkach snuł uczestnik wydarzeń w stoczni.

 

Wystawa stała podzielona jest na 7 sal, w których przedstawiona jest chronologicznie historia Solidarności oraz zmian jakie nastąpiły w jej efekcie w Europie Środkowej i Wschodniej. Przechodząc z sali do sali zanurzamy się w historii opowiadanej przez przewodnika, a przede wszystkim opowiadanej przez archiwalne dokumenty, zdjęcia, listy, przedmioty, multimedia i interaktywne instalacje. Znajdują się tu bardzo cenne eksponaty jak tablice 21 postulatów, które wisiały podczas strajku w sierpniu 1980 roku na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina, jest suwnica na której pracowała Anna Walentynowicz, od której zwolnienia za działalność opozycyjną, zaczęły się protesty w stoczni, jest przestrzelona kurtka 20-letniego stoczniowa Ludwika Piernickiego, papamobile czy biurko Jacka Kuronia i jego czerwony telefon.

Cała ekspozycja stała liczy ponad 1800 eksponatów. Jest legitymacja Lecha Wałęsy, projekcja filmu z podpisania porozumień sierpniowych czy okrągły stół. Przechodząc z sali do sali chłoniemy historię...

 

Pięknym elementem jest napis SOLIDARNOŚĆ, który składa się z małych białych i czerwonych karteczek, na których każdy może napisać co mu dała wizyta w muzeum, czego życzy Polsce czy światu, za co dziękuje, jakie ma marzenia, nadzieje czy opisać radość z wolności czy po prostu napisać coś od siebie, następnie dowiesić ją do napisu, tworząc historię.

 

Co tu dużo mówić czy pisać... tak samo jak Muzeum II Wojny Światowej, tak Europejskie Centrum Solidarności trzeba odwiedzić i nie szukać wymówek. Każdy - Polak i Polka powinni to miejsce odwiedzić, poznać, zapamiętać i zrozumieć..... abyśmy mogli nadal mówić My Naród, bez podziałów, bo tylko jedność i społeczna solidarność daje nam siłę.

Adres: pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
Telefon: (58) 772 40 00
WWW: ecs.gda.pl 
Bilety: 20U/25U, możliwość zakupu biletów online.
Uwagi: Darmowy parking dla gości - do 4h - dopytajcie w informacji.

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com