W tym roku wracając z ferii zimowych postanowiliśmy zatrzymać się w gdańsku na lekcję historii. Odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Cała wystawę zwiedzaliśmy z naszym 10-latkiem i audioprzewodnikiem czytanym przez Maję Ostaszewską, która swoim aksamitnym głosem oprowadzała nas po wszystkich salach. Jest to miejsce przejmujące..... Brak podstaw zachowania u obecnej w tym samym czasie młodzieży szkolnej był porażający, a obojętność obecnych z nimi dorosłych porażką.... Na nas muzeum zrobiło ogromne wrażenie. Powoli przechodziliśmy od sali do sali, słuchając poruszających historii, przyglądając się eksponatom i pamiątkom po tych, których już nie ma.....
Niespieszne zwiedzanie zajęło nam około trzech godzin, czyli w sumie tyle ile zakłada muzeum.
Muzeum podzielone jest na trzy bloki narracyjne, "Droga do Wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Łącznie w muzeum zgromadzono ponad 2000 eksponatów i udostępniono około 240 stanowisk multimedialnych.
Droga do wojny
Pierwszy blok poświęcony jest genezie konfliktu. Pokazano tu siły, które dążyły do obalenia ładu wersalskiego. Na ekspozycji podkreślono znaczenie dla konfliktu szybkiego rozwoju nazizmu, faszyzmu i komunizmu, które miały dążyć do obalenia ładu wersalskiego, a co za tym idzie ich wpływ na wybuch II Wojny Światowej. W tej części zobaczycie jak wyglądała propaganda przed II Wojną Światową i wzbudzanie nią między innymi nastrojów antysemickich. Blok tematyczny zakończono prezentacją niemieckiej i radzieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.
A więc wojna...
Groza wojny
Najważniejszym wątkiem tego bloku są losy zwyczajnych ludzi. Pokazano tu wojnę przez pryzmat losów żołnierzy, robotników przymusowych, więźniów obozów koncentracyjnych, a także cywilów. Ta część muzeum jasno pokazuje jak bardzo zbrodniczy charakter miała II Wojna Światowa - szczerze jest to najbardziej przejmująca część całej wystawy.
Dalej obejrzycie ekspozycje związane z ruchem oporu w Polsce, ale także w innych, okupowanych krajach. Tutaj znajduje się również bardzo ciekawa ekspozycja dotycząca złamania maszyn szyfrujących Enigma.
Długi cień wojny
Trzecią częścią jest blok pod nazwą "Długi cień wojny". Tutaj obejrzycie między innymi historię upadku Trzeciej Rzeszy i zakończenia wojny i to co po sobie pozostawiła.
Wystawa dla dzieci "Podróż w czasie"
Dodatkowo, na wystawie głównej przygotowano część muzeum przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia, ekspozycja nosi nazwę "Podróż w czasie". Ekspozycja to rekonstrukcja mieszkania z różnych okresów, sprzed wojny, kilka dni po jej wybuchu, a także w trakcie trwania okupacji. Przy tej okazji warto wspomnieć, że wystawa główna polecana jest dzieciom powyżej 12-stego roku życia, młodsi mogą zwiedzić wystawę "Podróż w czasie", jednak wszystko jest zależne od dziecka. Oprócz naszego 10-cio latka widzieliśmy kilku innych na wystawie głównej, byli ewidentnie zainteresowani.
Dodano 13 czerwca 2019