Do Choroszczy pojechaliśmy w sumie na chwilę. Obejrzeliśmy Pałac Branickich – ich letnią rezydencję, w której obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych z XVIII – XIX wieku. Wystrój niewiele się różni od tego typu muzeów jak np. w Otwocku Wielkim. Obejrzeliśmy też Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana oraz Cerkiew pw Opieki Matki Bożej.

Pałac Branickich w Choroszczy, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych, jest to zabytkowy pałac wybudowany w latach 1745 – 1764 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami i 25 hektarami parku. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, a obecna ekspozycja Muzeum Wnętrz Pałacowych jest przekrojem umeblowania i wystroju XVII i XIX wiecznych wnętrz mieszkalnych.

 

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana został zbudowany w 1756 roku a następnie zniszczony podczas obu wojen światowych. Obecny kształt zyskał w czasie odbudowy w 1947 roku. Obok kościoła znajduje się klasztor i kaplica, które razem z ogrodzeniem były ufundowane przez Jana Klemensa Branickiego. W kościele znajdują się liczne relikwie.

 

Cerkiew pw Opieki Matki Bożej powstała w latach 60-tych XIX wieku w miejscu starej drewnianej świątyni. Ostatecznie ukończona i wyświęcona w 1878 roku. Zbudowana jest na planie greckiego krzyża. Znajduje się tu kopia cudownej ikony Matki Boskiej Poczajewskiej.

Muzeum Wnętrz Pałacowych

Adres: Choroszcz, Pałacowa 2
Telefon: 509 336 795
Bilety: 10N / 5U

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com