Naszym głównym celem wycieczek w czasie Pol’and’Rock był właśnie Poczdam. A dokładniej park i Pałac Sanssouci (Schloss Sanssouci)

Dojechaliśmy na parking nr 1 tuż przy samym wejściu do parku (pierwsza godzina 3€ kolejne 2€ ale w sumie nie więcej niż 10€ za dobę, my się zmieściliśmy w 7€, czyli 3 godziny), przy dojeżdżaniu na miejsce są elektroniczne wyświetlacze podające ile i na którym parkingu dookoła pałacu jest miejsc.

 

Zespół pałacowo – parkowy Sanssouci wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park wraz z trzema pałacami i wieloma innymi zabudowaniami zajmuje ponad 300 ha! Na terenie parku znajduje się m.in Pałac Sanssouci, pałac Neue Kammern, Pawilon Chiński, Oranżeria, Bildergalerie (galeria malarstwa), Kościół Pokoju wraz z mauzoleum cesarza Fryderyka III, Neues Palais (Nowy Pałac) i wiele obiektów małej architektury jak rzeźby, fontanny itp. 

 

Spacer po parku zaczęliśmy od barokowego Pałacu Neue Kammern, dawnej oranżerii przebudowanej w XVIIIw. na pawilon gościnny.

 

Następnie główny cel, czyli Pałac Sanssouci, co tu dużo mówić, jest piękny, a sześć tarasów obsadzonych winoroślą jest idealnie wkomponowanych. Właściwie wszystko zaczęło się właśnie od tych tarasów. Fryderyk Wielki chciał mieć piękny ogród i hodować w nim m.in. figi i winorośl. W tym celu właśnie stworzono ogrody tarasowe. Fryderykowi tak się to miejsce spodobało, że postanowił wybudować tu letnią rezydencję a ogrody z racji, że „wyszły z mody” zostały przearanżowane na styl krajobrazowy. Kolejna budowla to Bildergalerie, czyli Galeria Malarstwa, barokowy pałac wybudowany w latach 1755 – 64, tworzący przeciwwagę dla pałacu Neue Kammern. Jest to najstarsze, nieprzerwanie otwarte muzeum na terenie Niemiec. Pomiędzy oknami znajduje się 18 marmurowych rzeźb, symbolizujących dyscypliny naukowe i sztuki piękne.

 

Kościół Pokoju (Friedenskirche) znajdujący się w parku Sanssouci, ma dość osobliwą architekturę. Został zaprojektowany w połowie XIX w. i jest miejscem spoczynku członków rodu Hohenzollernów – swoiste mauzoleum.

 

Interesującym budynkiem jest Pawilon Chiński - herbaciarnia (Chinesisches Tee Haus). Jest to rokokowy pawilon ogrodowy łączący w sobie pruskie rokoko z formami wschodnioazjatyckimi. Powstał w latach 1755 – 64 na podstawie szkiców króla Fryderyka II Wielkiego.

 

Następnie rzut okiem na Nową Oranżerię (Neue Orangerie) i kierujemy się ku Nowemu Pałacowi (Neues Palais) jest wielki i wyjątkowo udało nam się go zobaczyć nie w trakcie remontu, który w pałacu jest prawie non stop. Obecnie mieści się tu muzeum, a budynki gospodarcze należące do pałacu zajmuje Uniwersytet Poczdamski. To był nasz ostatni przystanek w parku. Następnie udaliśmy się na miasto.

 

Bardzo ciekawą dzielnicą jest Aleksandrówka (Alexandrowka), kolonia rosyjska z początku XIX w. Zbudowana dla ostatnich 12-tu rosyjskich śpiewaków z dawnego 62-osobowego chóru rosyjskich żołnierzy. Nazwana tak na cześć Cara Aleksandra I.

 

Druga dzielnica warto zobaczenia to Dzielnica Holenderska (Holländisches Viertel), zbudowana dla rzemieślników i budowniczych pracujących przy rozbudowie Poczdamu, pochodzących z Holandii, a przybyłych tu na zaproszenie Fryderyka Wilhelma I, żeby budowniczowie poczuli się jak w domu. Dzielnica składa się z 134 domów z czerwonej cegły, zbudowanych w stylu baroku holenderskiego.

 

I na koniec Brama Myśliwska (Jägertor), niestety poczdamska Brama Brandenburska była w remoncie całkowicie zasłonięta.

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com