Olsztyn to nie tylko Mazury, Olsztyn to również malownicze miasteczko rzut beretem od Częstochowy. Tu również jak w mazurskim Olsztynie jest zamek, a raczej ruiny zamku górujące nad okolicą z pięknego wzgórza. Olsztyński zamek należy do Szlaku Orlich Gniazd i pochodzi z XIV wieku.

  

Do zamku prowadzi piękna, niedawno odnowiona aleja, a tuż obok jest pokaźny parking. To był nasz pierwszy punkt na trasie wycieczki i zjawiliśmy się tu równo z otwarciem kasy czyli o 9 rano :-)

 

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku, a został on wybudowany w miejscu dawnego grodu, a następnie przebudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w latach 1349-1359. On również jak inne zamki wielokrotnie był podbijany, odbijany i zmieniał właścicieli. Tak jak i sąsiednie zamki w Mirowie czy Bobolicach, olsztyński zamek najbardziej ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego w 1656 roku i od tego czasu popadał w ruinę. Część ścian runęła sama, część została rozebrana na budulec np. miejscowego kościoła.

 

Zamek jest bardzo malowniczy, rozległy a widok ze wzgórza piękny! Zdecydowanie warto odwiedzić go przemierzając jurę krakowsko-częstochowską.

Adres: Zamkowa 3, 42-256 Olsztyn
Telefon: 784 628 845
WWW: zamekolsztyn.pl
Bilety: 7N/4U

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com