Niby wydaje się, że to już za daleko na jeden dzień, a jednak da się to ogarnąć. Wyjazd co prawda w nocy i powrót też w nocy, ale cały dzień na miejscu wystarcza :-)

Zaczęliśmy spacer po Rydze od dzielnicy secesyjnej. Piękne odnowione i ciągle pielęgnowane kamienice. Ponoć są co roku na wiosnę odmalowywane aby się ładnie prezentowały. To bardzo ładny fragment miasta.

 

Potem udaliśmy się na starówkę i tam zaczęliśmy od Domu Bractwa Czarnogłowych i Domu Wagi na placu ratuszowym – symboli ryskiej starówki, wzniesionych na początku XIV wieku. Budowle zostały zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane dopiero w latach 1995 – 1999. W czasie naszej wizyty ponownie były poddawane konserwacji i niestety pokryte były częściowo rusztowaniami. Przed budynkiem stoi pomnika Rolanda ze źródełkiem wody.

 

Następnie przeszliśmy przez plac katedralny, obejrzeliśmy kompleks średniowiecznych kamieniczek „Trzej Bracia”. Są to trzy kamienice przyklejone do siebie. Najstarsza, nieco cofnięta pochodzi z XV wieku i jest najstarszym budynkiem mieszkalnym w Rydze, środkowa została wybudowana w roku 1646 (data widnieje na wysokości II piętra), a najmłodsza, lewa kamienica została wybudowana pod koniec XVII wieku, jako dom czynszowy. Obejrzeliśmy pomnik „Piramida zwierząt”, czyli Pomnik Muzykantów z Bremy znajdujący się przed wejściem do kościoła św. Piotra, którą oczywiście dotykaliśmy na szczęście – im wyższego zwierzaka się dotknie tym lepiej – wiadomo wygrani są ci wysocy :-)

 

Warto też spojrzeć na znajdujący się na ul. Meistaru 10 Dom Kotów, które siedzą na dachu budynku. Legenda głosi, że właściciel budynku kazał umieścić koty tak, aby swe potrzeby załatwiały na dom nielubianego sąsiada, sprawę rozstrzygnął sąd i koty zostały odwrócone. Następnie minęliśmy piękny budynek Małej Gildii, zajrzeliśmy do Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej, gdzie jest piękny ołtarz i niestety tylko z zewnątrz obejrzeliśmy Sobór Narodzenia Pańskiego, oraz wiele pięknych zaułków, kamieniczek i uliczek.

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com