To nasze odkrycie tej wiosny. Muzeum Mleka... brzmi dziwnie? niepozornie? Pomyślicie „co tam można oglądać?!” Otóż można! Muzeum Mleka – Centrum Tradycji Mleczarstwa w Grajewie to bardzo nowoczesna placówka powstała w 2016r. Jest to jedyna placówka tego typu w Polsce. Jest to obiekt multimedialny i zdecydowanie na poziomie europejskim. Jest to miejsce atrakcyjne zarówno dla dzieci, które zdobytą wiedzę mogą sprawdzić na koniec zwiedzania w quizie z niespodzianką, jak i dla dorosłych.

Muzeum podzielone jest na strefy. Pierwsza to łąka, gdzie kolorowe krowa, owca i koza z ekranami opowiadają o rdzennych polskich gatunkach. Potem przechodzimy do sali opowiadającej o historii mleka, od kiedy jest w naszej diecie? Ile litrów mleka jest pozyskiwanych w Polsce? Mleko w literaturze i malarstwie, jest też dotykowa mapa o różnych kulturach spożywania i pozyskiwania mleka. Kolejna jest obora, tu możecie osobiście krowę wydoić, obejrzeć urządzenia i maszyny mleczarskie, dowiedzieć się jak wyglądał proces domowego powstawania wyrobów mlecznych.

Kolejna sala to Bar Mleczny, są tu pamiątki i elementy charakterystyczne popularnych niegdyś barów. Kolejne ekspozycje dotyczą procesów chemicznych i fizycznych dotyczących przetwórstwa mlecznego, ale wszystko jest opisane w bardzo przystępny sposób. Tu dowiecie się skąd się biorą dziury w serze i dlaczego mleko jest białe. Na koniec możecie pobawić się w gry zręcznościowe i rozwiązać quiz ze zdobytej wiedzy, jeśli Wam się uda to czeka na Was niespodzianka.

Bardzo polecamy to miejsce rodzinom z dziećmi, ale i dorośli nudzić się nie będą. Dobrze by było jakby powstało więcej takich miejsc np. o ginących zawodach.

Adres: Grajewo, Konstytucji 3 Maja 36
Telefon: 86 262 10 67
WWW: muzeummleka.pl
Bilety: 16N / 12U

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com