W Miśni nad przepiękną starówką góruje Katedra św. Jana i św. Donata i Zamek Albrechta. Dokładne zwiedzanie zamku może zająć Wam sporą część dnia, ale na prawdę warto.


W 929 roku król Henryk I wzniósł w tym miejscu pierwsze drewniane obwarowania. Jednak zamek jaki znamy dziś, został zbudowany dopiero pod koniec XV wieku przez Wettynów. Zamek miał pełnić zarówno funkcję reprezentacyjnego centrum administracji jak i rezydencji mieszkalnej. Z tego względu zamek nie ma charakteru obronnego, co raczej mieszkalny. Budowę rozpoczęto w 1471 roku, co oznacza, że jest to najstarszy zabytek tego typu na terenie nie tylko Saksonii, ale również całych Niemiec. Zamek po 1485 roku przypadł we władanie księcia Albrechta, stąd jego nazwa, używana oficjalnie od 1676 roku - Albrechtsburg. Zamek niestety długo był praktycznie nieużywany, niszczony przez wojny i upływający czas. Dopiero w XVIII wieku zamek dostał nowe życie. W 1810 roku August II Mocny - król polski, elektor Saksonii - umieścił w ogromnych zabudowaniach zamku manufakturę porcelany. Była ona pierwszą manufaktura porcelany w Europie, w której w latach świetności pracowało nawet 700 osób. Jej start zainaugurowano 6 czerwca 1710 roku. Ekonomiczne sukcesy w tym miejscu, wytwórnia przynosiła aż do XIX wieku, kiedy to postanowiono przenieść ją w nowe miejsce, na obrzeża miasta.


W latach 1864 - 1870, po wyprowadzce fabryki porcelany, ponownie całkiem opustoszały zamek wyremontowano w całości. Odrestaurowano sklepienia krzyżowo-żebrowe, wiele pomieszczeń dekorując stropami kasetonowymi, a ściany - do tej pory święcące pustką - pokryto bajecznymi malowidłami, które nadają klimat temu miejscu.

W zamku warto zwrócić uwagę na spiralne schody, które od samego początku były uważane za zjawiskowe. Do dziś wywierają wspaniałe wrażenie. Nic dziwnego, schody łączyły hol główny z salą bankietową. W wielu pomieszczeniach znajdziecie przepięknie zdobione piece kaflowe, które cieszą oko do dziś, zachowane w niemal nieskazitelnym stanie.


Same wnętrza zamku to nie wszystko. Znajdziecie tutaj tematyczne wystawy, traktujące o historii Miśni, o porcelanie, architekturze, historii i budowie samego zamku.

Teraz trochę informacji praktycznych. Warto pamiętać, aby wykupić zezwolenie na fotografowanie. Kosztuje ono 2 Euro i daje nie tylko poczucie spełnionego obowiązku, ale również uczucie ulgi, gdyż wielokrotnie obsługa podchodzi i sprawdza, czy takie pozwolenie posiadacie. W cenie biletu dostaniecie audioprzewodnik oferowany w języku polskim (tak, nie przewidzieliście się! Zupełnie inaczej niż w Muzeum Miśnieńskiej Porcelany), oczywiście też niemieckim, angielskim, jak również czeskim, francuskim, włoskim i rosyjskim. Audioprzewodnik ułatwia zwiedzanie i podziwianie oglądanych wystaw czego brakuje w Muzeum Porcelany, gdzie są tylko opisy na gablotach po angielsku i niemiecku.

Adres: Domplatz 1, 01662 Meißen
URL: www.albrechtsburg-meissen.de/pl/serwis
Bilety: 8N / 6U (Euro), możliwość zakupu biletów łączonych (zamek+katedra 11/7 Euro, zamek+manufaktura porcelany 15/10 Euro)
Uwaga: Pamiętaj o pozwoleniu na fotografowanie - 2 Euro

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com