W pięknym szydłowieckim zamku, od strony parku znajduje się świetne muzeum. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych – jak sami określają "osobliwość na południowych rubieżach mazowieckiego". Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum, mające w swoich zbiorach ponad 2.000 eksponatów, są tu m.in. bębny, cymbały, skrzypce, flety, mandoliny, lutnie, perkusje, pozytywki, trąbki czy burczybasy.

Naprawdę różnorodność ogromna, są instrumenty ludowe polskie i zagraniczne – portugalskie, włoskie, szwajcarskie, niemieckie, czeskie czy rosyjskie. Są zarówno instrumenty wykonane profesjonalnie jak i metodą wręcz chałupniczą. Na niektórych replikach instrumentów można zagrać, m.in. na grzechotkach, bębnach i burczybasach (to beczka z końskim ogonem, który pocierany mokrymi dłońmi wydawał dźwięki buczenia, nadający rytm granej melodii).

 

Jest też osobna wystawa poświęcona skrzypcom, pięknym, rzeźbionym i bogato zdobionym i prostym, wykonanym wręcz nieudolnie. Można obejrzeć film o powstawaniu skrzypiec, a całość muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem (wypożyczenie audioprzewodnika 7zł, wstęp bezpłatny). 

Adres: Szydłowiec, Józefa Longina Sowińskiego 2
Telefon: (48) 617 17 89
WWW: muzeuminstrumentow.pl
Bilety: Wstęp wolny, audioprzewodnik 7zł.

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com