W pałacu Tyszkiewiczów w Połądze znajduje się jedno z największych w Europie Muzeum Bursztynu. Już sam hrabia Feliks Tyszkiewicz dał mu początek, gdyż jego zbiory prywatne były imponujące. Hrabia wraz z żoną zbierał głównie bursztyny z zatopionymi owadami. Kolekcja mocno się poszerzyła, kiedy w okolicy zaczęto kopać torf i wydobywać przy tym bursztyn, oraz co bezcenne, znaleziono 153 wyroby z bursztynu z epoki neolitu, znajdujące się w muzeum.

Samo muzeum powstało w 1963r. w odrestaurowanym po wojnie pałacu. Muzeum posiada jedną z najbogatszych kolekcji bursztynu z inkluzjami, bo jest ich ponad 15 tys., w gablotach posiada ponad 7 tys. eksponatów, zaś w magazynach kolejnych 25 tys.

 

Na ekspozycji znajduje się nieobrobiona bryła bursztynu „Słoneczny Kamień” o wadze 3,524 kg. Są tu również wyroby z bursztynu czy nim inkrustowane jak krzyż z kościoła w Cytowianach (Tytuvenai) czy monstrancja z kościoła w Siadach (Seda) i wiele innych pomniejszych. Można też zobaczyć jak wyglądał warsztat do obróbki bursztynu z końca XIX wieku i jak wykorzystywano go w celach leczniczych. I co tu dużo pisać….. trzeba oglądać!

WWW: www.pgm.lt/
Bilety: 3N/1.5U (Euro)

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com