Do Płocka wybraliśmy się w pierwszy upalny wiosenny weekend w tym roku, 01.04. Pogoda jak marzenie! Słońce na całego!

Zwiedziliśmy Muzeum Mazowieckie, a w nim dwa oddziały: Muzeum Historyczne, a dokładnie wystawę X Wieków Płocka, przedstawiające 1000 lat bardzo bogatej historii miasta. Jest tu dużo eksponatów, ale i prezentacji multimedialnych. W muzeum znajduje się m.in. genialna i wielka makieta Płocka z ok. 1800 roku, podświetlana i dodatkowo wydająca dźwięki, o powierzchni aż 40 m2, oraz prezentowane są zbiory opisujące historię miasta. Drugi oddział to Muzeum Secesji, gdzie można obejrzeć meble i bibeloty z tego okresu. Są tu zgromadzone bogate zbory mebli, lamp, szkła, naczyń, biżuterii i przedmioty codziennego użytku. Muzeum Mazowieckie zostało założone w 1820 r. i jest jednym z najstarszych istniejących placówek tego typu w Polsce. Przed muzeum stoi dumie, wszystkim chyba znana, Mira Zimińska – Sygietyńska.

 

Następnie poszliśmy do Muzeum Diecezjalnego, które zostało utworzone w 1903r. jako pierwsze w Królestwie Polskim. gdzie podziwialiśmy zbiory skarbca m.in. piękne złote, bogato zrobione kamieniami monstrancje.

 

Potem udaliśmy się do Katedry Płockiej, konsekrowanej w 1144r. Wielokrotnie niszczona, przebudowywana i rozbudowywana jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Płocka, stojącym dumnie na Wzgórzu Tumskim i jest miejscem spoczynku polskich władców Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, oraz piętnastu książąt mazowieckich.

Na koniec poszliśmy odpocząć na rynek i pospacerowaliśmy trochę wzdłuż Wisły i po płockich deptakach.

Muzeum Diecezialne

Adres: Płock, Tumska 8
Telefon: (24) 364 70 70
WWW: www.muzeumplock.eu
Bilety: 18N / 9N
Inne: Bilety rodzinne i wiele opcji biletów.

Adres: Płock, Tumska 3A
Telefon: (24) 262 26 23
WWW: www.mdplock.pl
Bilety: 8N / 6U
Inne: Bilety rodzinne.

Inne wpisy, zajrzyj też tutajReklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com