Grabarka to dla mnie miejsce magiczne. Mimo, że to święta góra prawosławia, często tam jeździmy. Na Grabarce znajduje się monaster żeński Świętych Marty i Marii, utworzony w 1947r.
Główna cerkiew klasztorna Przemienienia Pańskiego została odbudowana już jako murowana w 1998r., po tym jak została podpalona i spłonęła w 1990 roku. Od roku 2000 na Świętej Górze znajduje się Iwerska Ikona Marki Bożej napisana na Świętej Górze Atos i podarowana na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa.
Skąd się wziął kult Grabarki? Legenda głosi, że mieszkaniec Siemiatycz podczas epidemii cholery w 1710 roku, dostąpił objawienia, że jedyny ratunek to udać się na Grabarkę z krzyżem. Opowiedział to księdzu unickiemu, a ten zaprowadził ludność na wzgórze spod którego wypływał strumień. Ci którzy napili się wody ze strumienia ocaleli z epidemii. Ocaleni wznieśli na górze w podziękowaniu drewnianą kaplicę i do dzisiaj przybywający na Grabarkę pielgrzymi zabierają ze sobą wodę ze świętego źródełka.
Wokół cerkwi jest mnóstwo krzyży, które przynoszą co roku pielgrzymi zmierzający na Grabarkę na święto Przemienia Pańskiego w dniach 18-19 sierpnia.
W czasie święta Zwiastowania pielgrzymom towarzyszą również stoiska handlowe i gastronomiczne. Można kupić ikony, rękodzieło, matrioszki i wiele innych przedmiotów które zapraszają ferią barw.
Dodano 10 sierpnia 2016