To nasza druga wycieczka promem do Szwecji. Tym razem zwiedziliśmy Kalmar i Olandię – o niej w oddzielnej relacji. Kalmar to 35-tysięczne miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji. Jego historia sięga XII wieku, co stawia je w szeregu najstarszych miast Szwecji. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Kalmarskiego (wstęp na wały i dziedziniec bezpłatny), średniowiecznej warowni. To właśnie tutaj 20 lipca 1397 podpisano Unię Kalmarską pomiędzy władcami Danii, Szwecji i Norwegii. Warownia została mocno przebudowana w XVI wieku przez dynastię Wazów (Gustawa, Eryka XIV i Jana III), którzy ze średniowiecznej warowni zrobili zamek godny królów. Pomimo wielu zawirowań historycznych zamek od XVII wieku pozostał w niemal niezmienionym kształcie a na początku XX wieku został odrestaurowany z użyciem dawnych metod. Na terenie zamku znajduje się kaplica, w której często odbywają się śluby. Widoki z wałów wokół zamku – REWELACJA!
Następnie swoje kroki skierowaliśmy do dzielnicy Kvarnholmen, gdzie znajduje się Katedra Kalmarska – jeden z dwóch kościołów w Szwecji noszących to miano, chociaż nie ma podporządkowanej żadnej diecezji. Katedra jest oczywiście miejscem modlitwy dla wiernych szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł baroku w Szwecji – ale…. no właśnie… jest to szwedzki, skromny, powściągliwy barok, a nie taki jakiego się spodziewacie. Co może Was zaskoczyć? Otóż w kościołach są kąciki zabaw dla dzieci – w tym akurat była wystawa prac dzieci o tematyce religijnej, poprzyczepianych klamerkami do prania do bawełnianego sznurka. A co Szwedzi robią po krótkiej mszy? Idą z innymi wiernymi i pastorem na fikę czyli kawę (takich fik, Szwedzi mają w ciągu dnia kilka). Naprzeciwko Katedry znajduje się miejski Ratusz z XVII wieku. Na fasadzie widoczne są inicjały króla Karola XI.
Z placu przed katedrą udaliśmy się na spacer malowniczymi uliczkami Kalmaru. Obejrzeliśmy trzy kolorowe domki Tripp, trapp, trull, czyli trzy drewniane budynki, ocalałe jako jedyne z pożaru, który wybuchł w mieście w 1765 roku. Tuż obok jest wieża ciśnień z XIX wieku, w której obecnie znajduje się 11 mieszkań, po jednym na każdym piętrze.
Gdzie dalej? Dalej to już na Olandię, przez najdłuższy w całości szwedzki most, o długości 6072m. Most Olandzki (Ölandsbron) łączy Kalmar na stałym lądzie z miejscowością Färjestaden na wyspie Olandia. Most jest tak skonstruowany aby była zachowana żeglowność Cieśniny Kalmarskiej i na środku ma przewyższenie o wysokości 36m. A na koniec kilka migawek z promu.
Dodano 29 maja 2018