Opinogóra
Większość naszych znajomych w Opinogórze była w trakcie szkolnych wycieczek. Nasze jednak odbywały się w zupełnie innych kierunkach. Ja w trakcie szkolnych wycieczek z pałaców "zaliczyłam" jedynie Nieborów i Dworek Szopena w Żelazowej Woli, a z zamków jedynie Czersk. Pierwszy weekend października był nadspodziewanie słoneczny, zimny bardzo, ale przynajmniej nie padało. Obraliśmy więc kierunek na Opinogórę, miejsce związane z Zygmuntem Krasińskim.
Wejście na teren parku jest wolne, za to zwiedzanie niektórych wnętrz jest płatne. Park jest piękny. Myślę, że właśnie jesienią najpiękniejszy, bo kolorowy. Szeleszczą kolorowe liście, spadają kasztany, biegają wiewiórki. W parku jest sporo alejek spacerowych, miejsc, gdzie można usiąść i odpocząć. Jest to miejsce ciche i spokojne.
Pałacyk
Nasz spacer zaczęliśmy od zwiedzania neogotyckiego pałacyku, wybudowanego przez ojca – gen. Wincentego Krasińskiego dla Zygmunta w pierwszej połowie XIX wieku. Powstała budowla jest niewielka, o ostrołukowych oknach, a poszczególne pomieszczenia zdobią piękne sztukaterie. Pałacyk był prezentem ślubnym dla Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich. Oficjalnie otrzymali go latem 1843 roku. Następnie Eliza poleciła go nieco rozbudować o dwa salony od strony północnej.
Po śmierci Zygmunta pałacyk podupadał, przeprowadzano jego remonty i modernizacje, niestety I i II wojna światowa dokonały dzieła zniszczenia, a lata powojenne nie przyniosły zmian. Dopiero pod koniec lat 50-tych XX wieku podjęto się rekonstrukcji pałacyku. W 1961 roku otworzono w odbudowanym pałacyku Muzeum Romantyzmu.
Co w pałacyku zwróciło naszą uwagę? Mikroskopijna kaplica. Jest w niej piękny witraż okienny, i fenomenalny żyrandol w kształcie korony. Pomieszczenie jest niewielkie, ledwie kilkanaście metrów, ale jest ołtarz, klęcznik, małe organy i gablota z pismem świętym i "akcesoriami" mszalnymi. Pani przewodnik, która oprowadzała nas po powozowni i pobliskim kościele, wspomniała że w pałacyku również sporadycznie odbywają się nabożeństwa.
Wozownia
Kolejne miejsce które odwiedziliśmy to wozownia. Aby ją zwiedzieć trzeba pobrać w kasie darmową wejściówkę na konkretną godzinę. Wówczas wystawę otwiera i o niej opowiada przewodnik. Ta ekspozycja jest jedną z młodszych w Opinogórze, ponieważ została otworzona 18 listopada 2018 roku. Na wystawie znajduje się 12 odnowionych zabytkowych powozów z kolekcji Wojciecha Wałachowskiego m.in. bryczka węgierska, powóz Milord, kareta Coupe, brek koszowy i dwie pary sań.
Druga część ekspozycji w wozowni to wystawa poświęcona pamięci Karola Colonna-Czosnowskiego, oficera 1 Pułku Ułanów Krechowieckich II Korpusu gen. Andersa. Znajdują się tu przede wszystkim stroje jeździeckie szyte dla oficera i buty obstalowane na miarę.
Ptaszarnia
Tuż obok wozowni znajduje się niewielka ptaszarnia, w której można podziwiać m.in. nimfy, aleksandretty, papugi faliste, bażanty annamskie, królewskie i diamentowe, pawie, cukrówki i kury ozdobne.
Oficyna
Następnie skierowaliśmy się do oficyny. Została ona wybudowana w tym samym okresie co pałacyk. Wystawa w oficynie przedstawia historię rodu Krasińskich. Są tu portrety członków rodziny Krasińskich oraz grafiki, obrazy i rzeźby przedstawiające historię ordynacji opinogórskiej. Jest tu również wystawa poświęcona szwoleżerom gwardii Napoleona, oraz kolekcja medalionów – odlewów portretów sławnych Polaków.
Dwór
Dwór został odbudowany według projektu z 1908, który dopiero po stu latach doczekał się realizacji. W odbudowanym i oddanym do użytku 11 września 2008 roku dworze mieści się kolekcja malarstwa polskiego z XIX wieku. Druga wystawa nosi tytuł "Polskie drogi do niepodległości" i będzie ona prezentowana do końca 2019 roku.
Oranżeria
Ostatni punkt zwiedzania na terenie parku to Oranżeria, oddana do użytku zwiedzających pod koniec 2014 roku. Tu również konieczna jest darmowa wejściówka. Mieści się tu nowoczesne centrum kulturalne, którym odbywają się rozmaite imprezy. Od 1 czerwca 2018 roku można tu oglądać multimedialną wystawę zlokalizowaną w suterenie, opowiadającą o historii tego miejsca oraz gabloty z artefaktami wydobytymi podczas wykopalisk.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Ostatnią atrakcją do zwiedzania, ale zlokalizowaną już poza parkiem jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, należący do parafii św. Zygmunta. Tu szalenie miła Pani przewodnik, z którą spotkaliśmy się przy pomniku Zygmunta, otworzyła dla nas kościół ufundowany przez rodzinę Krasińskich. Najpiękniejszym elementem w kościele jest rzeźba – pomnik nagrobny Marii, matki poety. Przedstawia on scenę jej śmierci, kiedy to błogosławi Zygmunta na resztę życia. Drugą również piękną rzeźbą jest, znajdująca się po prawej stronie ołtarza scena apoteozy krzyża przez synów Zygmunta – Władysława i Zygmunta. Są tu również tablice upamiętniające ważnych dla Opinogóry jej mieszkańców. Najstarszym obiektem znajdującym się w kościele jest ambona regencyjna z XVIII wieku pochodząca z Kodnia nad Bugiem, gdzie Krasińscy też mieli swój majątek.
Drugim elementem zwiedzania kościoła są podziemia, do których prowadzą ciężkie drzwi ozdobione herbem Krasińskich i symbolami śmierci, otwierane wielkim kluczem. W kryptach są pochowani członkowie rodu Krasińskich. Pięknym elementem są płyty przedstawiające sceny z "Prześwitu", "Irydiona" i "Nie-Boskiej Komedii" zaprojektowane przez Jules'a Franceschi'ego. Są przepiękne, przestrzenne i "wychodzą" ze ściany.
Informacje praktyczne
Na terenie parku znajduje się kawiarnia zlokalizowana koło wozowni (płatność tylko gotówką) oraz Domek Ogrodnika gdzie można zjeść obiad czy szarlotkę i napić się herbaty (płatność gotówką lub kartą). Parking znajduje się zarówno od strony kościoła jak i od strony głównego "adresu" kompleksu pałacowo-parkowego, oba są darmowe. My kupiliśmy bilet kompleksowy upoważniający do zwiedzania pałacyku, oficyny i dworu, oraz pobraliśmy darmowe wejściówki do wozowni i oranżerii. Wykupiliśmy również wejście do kościoła i krypt (3zł od osoby), po których oprowadza pałacowy przewodnik. Nie korzystaliśmy z usługi przewodnika po innych obiektach.
Dodano 04 lutego 2020