Naszym głównym celem wycieczki do Miśni było Muzeum Miśnieńskiej Porcelany. W sumie, pierwotnie nie planowaliśmy nic innego, jednak po przestudiowaniu przewodnika zdecydowaliśmy się na spacer po mieście. Poza urokliwymi uliczkami starego miasta są tu również zabytkowe perełki jak Zamek Albrechtburg oraz Katedra św. Jana i św. Donata.
Gotycka Katedra św. Jana i św. Donata w Miśni wraz z Zamkiem Albrechta góruje nad miastem i przecinającą je rzeką Łabą. My naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w Muzeum Miśnieńskiej Porcelany i tam też zaparkowaliśmy samochód (5 EURO za cały dzień). Z parkingu pod muzeum do Katedry jest około 2 kilometry spacerkiem, przez piękne uliczki miśnieńskiej starówki, ale jeśli wolicie zaoszczędzić swoje nogi, u podnóży zamku znajdziecie nieduży parking przy ulicy Meisastraße.
Wejście na Domplatz zaczyna się rzucającą się w oczy bramą - Torhaus. Jest to nie tylko brama, ale również galeria sztuki - której z racji ograniczonego czasu, nie odwiedziliśmy. Kto wie, może jeszcze kiedyś?
Po wejściu na plac, Waszym oczom od razu ukaże się gotycka Katedra św. Jana i św. Donata. Nie sposób jej nie zauważyć. Wejście do Katedry znajduje się po prawej stronie, a do kas idzie się przez niewielki ogród. Historyczna Katedra została wybudowana w diecezji miśnieńskiej założonej w 967 roku, rok później w tym miejscu powstał pierwszy kościół, który od razu objął funkcję katedralną. Budowę kościoła gotyckiego rozpoczęto między 1240, a 1260 rokiem. W 1425 roku Fryderyk IV zdecydował, że Kaplica Książęca zostanie miejscem pochówku dynastii Wettynów, do dziś możecie oglądać grobowiec księcia Fryderyka. W 1534 roku pochowano tu również córkę króla Polski Kazimierza Jagiellończyka - Barbarę Jagiellonkę. Od 1581 roku jest to świątynia kościoła luterańskiego.
Wewnątrz Katedra jest niemal cała w stylu gotyckim. Jednak ambona z 1591 roku i organy z 1972 roku są odstępstwem od powyższej reguły. Katedra jest trójnawowa, halowa, z transeptem, chórem, a także prezbiterium. Najstarszym elementem Katedry jest prezbiterium i skrzyżowanie naw nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym z 1270 roku. Wspomniana wcześniej Kaplica Książęca pochodzi z roku 1420. Wieże, których budowę rozpoczęto w 1315 roku, zniszczyło uderzenie pioruna w 1413 roku - dopiero w latach 1903 - 1909, w ich miejsce podjęto się budowy neogotyckich wież o wysokości 81 metrów, które możemy podziwiać do dziś. Wnętrza Katedry są skromne, będąc tu na pewno zwrócicie uwagę na posągi fundatorów i patronów katedry, są to Cesarz Otton I i jego druga żona Adelajda Burgundzka, a także święci Jan Ewangelista i Donatus.
Warto wiedzieć, że będąc tu, możecie trafić na koncert organowy. Wtedy macie wybór - słuchać koncertu i poczekać na jego koniec lub ten czas poświęcić przykładowo na zwiedzanie zamku. W trakcie mszy i koncertów zwiedzanie, spacerowanie i fotografowanie wnętrz Katedry jest zabronione.
Dodano 06 listopada 2019