Puławy to piękne miejsce na jesienną lub wiosenną wycieczkę. Pałac otoczony jest pięknym parkiem, w którym znajdują się również Świątynia Sybilli, Domek Gotycki, Pałac Marynki, Domek Grecki, Domek Żółty, Altana Chińska, Brama Rzymska, marmurowy sarkofag oraz rzeźba przedstawiająca Tankreda i Kloryndę.

 

Odrobina historii

Pałac został wzniesiony w latach 1671-1676 na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Po jego śmierci pałac odziedziczyła jego córka Elżbieta wraz z mężem Adamem Sieniawskim. Niestety już w 1706 roku wojska szwedzkie dokonały ogromnych zniszczeń. Odbudową pałacu zajęła się Maria Sieniawska i jej przyszły mąż August Aleksander Czartoryski. Nowi właściciele zatrudnili architekta Jana Zygmunta Deybla, który zaprojektował wspaniałą rokokową rezydencję. To właśnie czasy "panowania na Puławach" Czartoryskich można uznać za najlepszy czas dla pałacu. To tyle jeśli chodzi o historię w wielkim skrócie.

 

Muzeum Czartoryskich w Puławach to młoda placówka, chociaż jej historia sięga ponad 200 lat wstecz, kiedy to w 1801 roku Izabela Czartoryska założyła w Świątyni Sybilli pierwsze polskie muzeum narodowe. Obecne muzeum jest samodzielną placówką dopiero od 2017 roku i prezentuje wystawę "Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię". Wcześniej placówka była oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Obecnie w pałacu są prezentowane zbiory podzielone na sale: tradycji, kamienną, gotycką i rycerską. Wnętrza pałacu są pięknie odrestaurowane i z przyjemnością przemierza się komnaty i korytarze.

 

Zbiory muzeum w części stanowią eksponaty przekazane przez Fundację Książąt Czartoryskich i związane są one z postaciami tego rodu. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. odlew pośmiertny twarzy i rąk Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, Klucz do Świątyni Sybilli, śpiąca puma z marmuru karraryjskiego czy przycisk do papieru - odlew dłoni Adama Czartoryskiego.

Adres: Czartoryskich 8, 24-100 Puławy
WWW: muzeumczartoryskich.pulawy.pl
Czynne: Codziennie od 9:00 do 17:00 - w sezonie letnim (1 kwietnia – 30 września), w pozostałym okresie do 16:00
Bilety: Ceny zależne od sezonu, od 15 zł bilet normalny i 10 zł bilet ulgowy.

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com