Przygotowując trasę po zamkach ze Szlaku Orlich Gniazd, szukaliśmy dodatkowych ciekawych atrakcji, które moglibyśmy odwiedzić. Nie chodziło o parki rozrywki tylko o miejsca wartościowe z punktu widzenia krajoznawczego i historycznego. Tak trafiliśmy do Żarek i Muzeum Dawnych Rzemiosł.

 

Żarki to miasteczko o długich tradycjach, niegdyś potęga obuwnicza. Pierwsze wzmianki o tym śląskim miasteczku pochodzą z XIV wieku, kiedy to Władysław Jagiełło nadał mu prawa miejskie w 1406 roku. W XVI wieku miał miejsce największy rozwój rzemiosła w mieście. To wówczas funkcjonowały młyny, jatki, gorzelnie, browary i kuźnia. Miasto rozwijało się i przybywali do niego mieszkańcy z różnych stron i różnych kultur. W II połowie XIX wieku 60% mieszkańców stanowiła ludność żydowska. A czym trudnili się głównie mieszkańcy Żarek? Szewstwem! Nigdzie nie było tylu szewców co w tym miasteczku. Nie ma chyba żadnego mieszkańca Żarek, który wśród swych przodków nie odnalazłby chociaż jednego szewca.

 

Muzeum Rzemiosł Dawnych to dość nowy obiekt, bo otwarty został w 2015 roku. Mieści się w dawnym budynku młyna elektrycznego. Staraniem miejskich włodarzy stworzono tu multimedialną i interaktywną ekspozycję dotyczącą pięciu głównych rzemiosł jakimi parali się dawni mieszkańcy Żarek, czyli młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa i oczywiście szewstwa.

Muzeum zwiedza się z przewodnikiem - nam trafił się bardzo miły, kontaktowy Pan, który bardzo ciekawie opowiadał o muzeum, ekspozycji i historii miasta, wplatając tez prywatne opowieści i anegdotki. Zwiedzanie zaczęliśmy od urządzeń młyńskich, następnie obejrzeliśmy piekarnię, potem trafiliśmy do bednarza i kołodzieja a na koniec do szewca. Każda ekspozycja wzbogacona jest o multimedialne prezentacje gdzie o zawodach opowiadają śląscy aktorzy, ucharakteryzowani zgodnie z epoką.

 

Fenomenalnym elementem wystawy są stare telefony, w których po podniesieniu słuchawki możemy wysłuchać autentycznych historii miejskich opowiadanych przez mieszkańców Żarek i okolic.

Jeśli będziecie w okolicy to bardzo polecamy to miejsce. Może traficie też na jakieś interesujące wystawy czasowe, które są tu cyklicznie prezentowane.

Adres: Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki
Telefon: 690 070 772
WWW: muzeumzarki.pl
Bilety:  17N / 14U / rodzinny 42zł

Inne wpisy, zajrzyj też tutaj



Reklama

Booking.com

Reklama

Reklama

Booking.com