Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to obecnie największy kościół w Polsce. Znajduje się w Wielkopolsce, w gminie Ślesin, w miejscowości Stary Licheń. Sama Bazylika znajduje się na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Bazylika została wybudowano jako wotum i upamiętnienie objawień z 1813, 1850-1852 roku, których doznali Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka.
Bazylika jest ogromna! Monumentalna pięcionawowa Bazylika jest zwieńczona „złotą” kopułą, którą razem z wieżą widokową widać z daleka. W słońcu kopuła jaśnieje blaskiem już z kilku kilometrów – przynajmniej na trasie, którą my jechaliśmy.
Bazylika poza „właściwym” kościołem ma również podziemia – chociaż to praktycznie parter, a kościół jest na piętrze. W podziemiach znajdują się: Kaplica św. Trójcy, najstarsza, gdzie odbywały się nabożeństwa zanim wybudowano wyższe kondygnacje, Kaplica 108 błogosławionych męczenników oraz Kaplica Piety z rzeźbą bolejącej Matki. Całe ściany w podziemiach wyłożone są tabliczkami z nazwiskami darczyńców, bo Bazylika została wybudowana z datków wiernych. W trakcie budowy zawarto wiele symboli. Do kościoła prowadzą 33 schody – tyle ile żył Chrystus na ziemi, jest 365 okien – tyle ile dni w roku, 52 otwory drzwiowe – tyle ile tygodni w roku oraz 12 kolumn symbolizujących apostołów.
W Bazylice znajdują się również największe w Polsce, czwarte w Europie i 13 na świecie organy posiadające razem 157 głosów na 5 instrumentach. Brzmią pięknie.
Nie da się ukryć, że to wielka, monumentalna budowla, plac przed Bazyliką może pomieścić jednocześnie 250 tys. wiernych! Gdy wchodzi się do środka wielkość budzi podziw, jednak sama dekoracja wnętrza nieco mnie rozczarowała. Złote ozdoby nieco kiczowate, a obrazy przedstawiające sceny m.in. z papieżem Janem Pawłem II nieco przerysowane, za to witraże piękne. Ale ja ogólnie jestem fanką witraży i architektury sakralnej – tyle że wolę bardziej barokowe i tu by taki wystój wnętrza pasował.
Dodano 24 maja 2018