Palmiry, miejsce w środku Puszczy Kampinowskiej, na uboczu, schowane przed otaczającym światem. Ciche, spokojne, pełne zadumy odwiedzających to miejsce osób. Widok cmentarza przejmujący, ilość dramatycznych historii za nim schowanych porażająca..... Miejsce pamięci narodowej. To tu stracono około 1700 polskich obywateli. To tu znajdują się groby przeszło 2 tysięcy osób zabitych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, w latach 1939-1943.
Przy wejściu na cmentarz są wyryte w kamieniu słowa:
Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować,
jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.
Słowa te pochodzą ze ściany celi nr 6 w wiezieniu w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Szucha 25 w Warszawie.
Stojąc przy bramie cmentarza, patrząc przed siebie, w oddali nad nagrobnymi krzyżami, górują trzy białe krzyże, o zmienionych proporcjach, symbolizujące rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka. Za krzyżami znajduje się również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza.
Ścieżka dydaktyczna ma około 1,7km długości i prowadzi przez typowe dla Puszczy Kampinowskiej bory sosnowe rosnące na wydmach. Na trasie dydaktycznej przyroda przeplata się z historią i tragicznymi wydarzeniami w Palmirach. Na trasie znajdziecie tablice informacyjne, oraz duże betonowe krzyże, w miejscach straceń i odnalezionych grobów. Jednym z punktów na trasie jest również Kamień Orlika - miejsce upamiętniające zwycięską potyczkę polskich tankietek pod dowództwem plutonowego podchorążego Romana Edmunda Orlika z niemieckimi czołgami.
Drugim elementem miejsca pamięci w Palmirach jest Muzeum. Nie jest wielkie, ale jego wartość i "ciężar" ekspozycji ogromne. Stała wystawa dotyczy egzekucji przeprowadzanych w Palmirach i okolicy. Opowiada o przebiegu działań wojennych na tym terenie, przedstawia sylwetki poległych i oprawców. Najbardziej przejmujące są listy nazwisk pomordowanych, spisy egzekucji z dokładnymi datami i godzinami śmierci.... Jest sporo pamiątek związanych z pomordowanymi, również te pochodzące z ekshumacji z miejsc straceń.
Bardzo przejmujące miejsce, nie mniej gorąco zachęcamy do odwiedzenia i chwili zadumy, bo to miejsce powstało również po to aby uświadamiać, że to "Ludzie ludziom zgotowali ten los" i aby nie dopuścić do powtórki.
Dodano 15 października 2019